Recenzja książki: Kimi Raikkonen jakiego nie znamy

Wszyscy, którzy słyszą nazwisko Raikkonen z automatu wyobrażają sobie szybkie i zachwycające bolidy formuły 1. Jak sam tytuł wskazuje, dzieło opowiada o kierowcy wyścigowym, który jest jedną z legend tego sportu ale także niesamowicie skrytym sportowcem.

Właśnie o wyjawianiu nieznanych momentów życia przeczytamy w tej książce. Trzeba tutaj także zaznaczyć, że nie jest to autobiografia. Dziennikarz Kari Hotakainen ze swojego punktu widzenia opisuje kierowce i jego całe życie. Niektórych rzeczy i emocji się domyśla, piszę także o tym co sam czuje. I to uznałbym za wadę jako, że sięgamy po książkę o kierowcy, a nie o przemyśleniach dziennikarza, na szczęście nie ma tego dużo. Sama biografia nie jest długa, 272 strony z czego część to obrazy, a czcionka też jest duża. Plusem za to jest styl pisania – czyta się to naprawdę szybko. A zakres dzieła można powiedzieć, że sięga wręcz narodzin legendy, aż do Grand Prix Kanady w 2018 roku. Więc można uznać, że dosyć wyczerpuje kwestie ram czasowych. Oczywiście musiało znaleźć się kilka wątków spoza wyścigowych torów, żeby nie napisać, że jest ich co najmniej połowa. By nie spoilerować zbyt dużo – znajdziecie tam przykre tragedie rodzinne ale także pełne szczęścia momenty z życia rodziny i samego Kimiego.

W sumie powiedziałbym, że jest to historia taka jak u każdego innego sportowca, który został legendą.
Lubię ujmować taki schemat zostania legendą w 4 punktach:

  1. Zacznij trenować od bardzo młodego wieku
  2. Skup się tylko na tym sporcie i nie przestawaj nawet pomimo ciężkich momentów
  3. Twoi rodzice muszą być ci całkowicie oddani byś odniósł sukces (nawet jeśli oznacza to olbrzymi kredyt, bądź sprzedaż domu rodzinnego)
  4. Spotkaj na swojej drodze osoby z zasobnym portfelem, które docenią twoją ciężką prace


Voilà. Zostałeś właśnie legendą.

Ten schemat powtarza się niezwykle często w życiu sportowców, którzy zostali najlepszymi na świecie. I w ten model idealnie wpasowuje się Kimi Raikkonen, jak i styl opowiadania o jego życiu.

Oczywiście znajdziecie w niej mniej lub bardziej znany fakty z życia kierowcy ale nie jest to książka, która będzie czymś niezwykłym, ot następna historia następnego sportowca. Nic więcej, nic mniej.

Jeśli interesuje was formuła 1 – być może znajdziecie lepsze książki o samym sporcie. Jeśli interesuje was, konkretnie Kimi Raikkonen – wtedy sięgnijcie po ten utwór.

Leave a Reply