O futbolu amerykańskim z Łukaszem Lutomskim z Białych Lwów Gdańsk

Jest to ostatni z 3 odcinków zapowiedzianych na start Podcastu TrybSportowy.com

Następne odcinki będą pojawiać się co dwa tygodnie.

Dzisiejszy gość TrybSportowy.com trenował wiele różnych dyscyplin i w wielu z nich ma naprawdę duże osiągnięcia, jednak został przy jednej – przy futbolu amerykańskim.

Opowie o tym dlaczego zatrzymał się przy tym sporcie i jak to możliwe, że każdy może zostać zawodnikiem futbolu amerykańskiego – nawet dzieci.

Krótki słownik nowych pojęć:

– scrimmage – na treningu oznacza trening meczowy ( ustawienie meczowe)
– drill – pojedyncze ćwiczenie
– wide receiver – nazwa pozycji/roli na boisku – po polsku łapacz
– cornerback – następna pozycja/rola – ma za zadanie przeszkodzić łapaczowi złapać piłkę
– safety – pozycja ostatnia w obronie – jeśli przeciwnik przejdzie przez linie defensywną, jest ostatnią nadzieją na zatrzymanie przeciwnika
– linebacker – rola, która można powiedzieć, jest drugą linią obrony

W odcinku Łukasz odpowiada na tę pytania odnośnie koszykówki:

– Dużo sportów trenowałeś w swoim życiu i osiągałeś w nich sukcesy, dlaczego futbol?
– Dla kogo jest futbol?
– Czy można zacząć trenować futbol bez żadnego przygotowania? Jeśli nie, co jest potrzebne by zacząć?
– Ile kosztuje ten sport?
– Jakie ma zalety, których inne sporty nie mają?
– Czy ma wady?
– Czy dzieci i/lub kobiety też mogą uprawiać ten sport?
– Czy jest on bezpieczny? Czy jest to szalone uderzanie się nawzajem po głowach?
– Jak zacząć? Gdzie pójść? Do kogo się odezwać?
– Na koniec: Jakie inne sporty poleciłbyś lub jakie rady dałbyś słuchaczom, którzy chcą zacząć ćwiczyć?

Linki:

Profil Łukasza:
https://www.facebook.com/Lutom992
https://www.instagram.com/lutom92/

Przykładowe strony z sprzętem do FA:
https://www.sportrebel.pl/futbol/Futbol-amerykanski/5
https://sporthouse.sh/pl/futbol-amerykanski/
https://www.utadka.pl/pl/428-futbol-amerykaski

Grupa facebookowa wspomniana w odcinku:
https://www.facebook.com/groups/pzfasprzet/?ref=br_rs
https://www.facebook.com/groups/185412451954533/?ref=br_rs

Podcast do czytania – transkrypcja odcinka

TS: Cześć, dzisiaj jest ze mną Łukasz. Gracz futbolu amerykańskiego, porozmawiamy sobie o tym sporcie, czy jest to po prostu fajne spędzenie czasu, czy może jest to jednak niebezpieczne?

Zaczynamy od pytania do Łukasza. Dużo sportów trenowałeś w swoim życiu i odnosiłeś w nich sukcesy. Dlaczego futbol?

Łukasz: W swoim życiu przeszedłem bardzo dużą ilość sportów, zaczynałem od sztuk walki, lekkoatletyki, też różne sporty drużynowe takie jak siatkówka czy piłka nożna.
Skończyłem na futbolu amerykańskim. 

TS: Mówiłeś coś o smoczych łodziach. 

Ł: Tak trenowałem też smocze łodzie przez parę lat i mam bardzo duże osiągnięcia w tym sporcie. Wielokrotne Mistrzostwo Polski czy też w 2010 byłem na Mistrzostwach Europy, gdzie zdobyliśmy trzykrotne wicemistrzostwo Europy i trzykrotne brązowy medal. 
Dlaczego też wybrałem futbol? Wybrałem futbol z tego względu, że jest to bardzo mocno kontaktowy sport. Sport drużynowy gdzie można naprawdę wykazać się nie tylko tężyzną fizyczną ale też inteligencją w tym sporcie.

TS: A co masz na myśli? W futbolu amerykańskim trzeba wykazać się większą  inteligencją, niż chociażby w smoczych łodziach, piłce nożnej czy siatkówce?

Ł: Dlatego że w futbolu amerykańskim trzeba bardzo dużo myśleć, to że mamy przypisane jakieś zagrywki to jest nic. Trzeba to wszystko pamiętać, trzeba umieć to wykorzystać w danym meczu czy na treningach. 

TS: Dla kogo jest futbol amerykański?

Ł: Futbol jest dla każdego. Nie ważne czy ważysz 50kg czy 160kg, czy masz 150cm czy 210cm wzrostu. Wystarczy obejrzeć najlepszą ligę na świecie – NFL – żeby zobaczyć, że grają tam zawodnicy którzy mają po 160cm wzrostu, ważą 70kg ale też ludzie którzy ważą 160kg mają 210cm wzrostu. Więc sport jest dla każdego.

TS: Właśnie, opowiedz o tym dlaczego mogą być i duzi, i mali, i szybcy, i wolni.

Ł: Każda pozycja jest inna, jest się grubym, ma się 160kg wagi to zostanie się przypisanym do tak zwanej linii ofensywnej, gdzie zawodnik będzie bronił dostępu do rozgrywającego. Potrzebni też są szybcy zawodnicy, którzy będą bardzo dużo biegać, łapać piłki, uciekaliśmy od przeciwnika i zdobywać punkty.

TS: Czyli jest dla wszystkich. A co z kobietami i dziećmi?

Ł: Ten sport jest tak naprawdę dla każdego, bo jest odmiana juniorska/bezkontaktowa czyli flagowa. Nie ma tam żadnego kontaktu, zasady są podobne, jednak troszeczkę się różnią. Jeśli chodzi o kobiety. Kobiety też mogą w futbol grać. Z tego względu, że w Ameryce jest odmiana halowa, gdzie kobiety grają na hali. Też się zderzają. Też potrafią przyłożyć i dosłownie i w przenośni. 

TS: A mówiłeś też o futbolu flagowym i o futbolu kobiecym. Czy jest kobieca liga w Polsce?

Ł: W Polsce jeszcze nie ma. Kobiety w Polsce nie są do końca przekonane do tego sportu. Wiem, że w Europie są ligi kobiecie. 

TS: A jak ma się sytuacja z futbolem flagowym dla młodych?

Ł: Coraz więcej turniejów jest w Polsce organizowanych. Bodajże stare Crusaders Warszawa organizowało turnieje (w tym momencie to jest Monarchs Ząbki). Z tego co się orientuję Green Ducks Radom też organizowało turnieje. Coraz bardziej popularna jest odmiana flagowa w Polsce. 

TS: Czy mamy drużynę juniorską, tutaj – lokalnie w Trójmieście? 

Ł: Jest ekipa juniorska w Seahawks Gdynia. Chociaż oni grają profesjonalnie, czyli wkładają pady i kaski.

TS: O właśnie, porozmawiajmy chwilę o sprzęcie.

Ł: Żeby zacząć przygodę z futbolem musimy zakupić kask. Każdy kask można znaleźć na odpowiednich stronach w internecie czy też na Facebooku, są odpowiednie grupy gdzie można zakupić sprzęt. Też trzeba zakupić ochraniacze na barki, kolana, uda, kość ogonową, biodra plus szczękę, żeby nie uszkodzić sobie zębów. To jest największa różnica pomiędzy rugby, a futbolem amerykańskim. Rugbiści nie mają tego sprzętu, mają jedynie korki. My za to mamy dodatkowo kask, ochraniacze na kolana i barki.

TS: Powiedzmy, jest sobie rodzic, ma dziecko i chcę żeby te dziecko zaczęło trenować flagówkę. Może tak po prostu przyjść na trening zapisać dziecko, które ma powiedzmy 12 lat? Czy taki 12-latek mógłby trenować z drużyną dorosłych?

Ł: Jeżeli patrzymy na Trójmiasto to może przyjść do Białych Lwów Gdańsk albo do Seahawks Gdynia. Tak, mógłby zacząć trenować z drużyną dorosłych, owszem miałby ograniczenia – wiadomo nie mógłby pójść na pełne zderzenia z osobą dorosłą, bo taka osoba dorosła po prostu mogła by zrobić dziecku krzywdę, ale uczyłaby się od najlepszych. Mogłaby wykonywać pojedyncze ćwiczenia z drużyną. Zaczęłaby od podstaw.

TS: Czy we flagowce ten sprzęt ochronny jest potrzebny?

Ł: Nie, jest tylko i wyłącznie pasek na biodrach z wystającymi dwoma flagami, które po prostu trzeba zerwać żeby zakończyła się akcja i to się liczy jako „kontakt” na flagowce, czyli zrywamy komuś ręcznik czy flagę i ta osoba jakby już została dotknięta. 

TS: Ok, gramy we flagówkę czy wersje dla dorosłych. Mamy ten sprzęt lub nie w zależności od naszego wieku. Czy już możemy zacząć trenować futbol? Czy potrzebujemy jeszcze jakieś przygotowanie sportowe?

Ł: Nie, nawet jeżeli osoba nigdy nie miała styczności z jakimkolwiek sportem może również zacząć trenować futbol i zawsze przed sezonem; około pół roku przed sezonem; mamy przygotowanie fizyczne/kondycyjne tak by każdy się przygotował odpowiedniego do sezonu.

TS: Na co taka osoba powinna zwrócić szczególną uwagę na treningu? 

Ł: W tym sporcie każdy mięsień musi być dobrze rozgrzany, bo jeżeli nie jest dobrze rozgrzany można w każdym momencie złapać kontuzję. Jak w każdym sporcie – trenerzy i zawodnicy będą mieli na uwadze, że ta osoba jest nowa i nie będą jej przeciążali. Musi się odpowiednio wdrożyć w ten sport.

TS: A co z zasadami? Tych zasad jest bardzo dużo. Czy taka osoba z ulicy może przyjść i zacząć grać?

Ł: Tak, może przyjść taka osoba z ulicy i zacząć trenować ponieważ, my na treningach wszystko tłumaczymy odpowiednio, jak dokładnie wyglądają zasady gry w futbol amerykański czy też pomagamy sobie poprzez wysyłanie linków z internetu z tłumaczeniem pewnych zagadnień. Dzięki temu ta osoba szybciej się tego nauczy. 

TS: Raz jeszcze wrócę do ochraniaczy. Ile kosztują te sprzęty? Jakbyś miał tak zliczyć dla kogoś kto chce zacząć i dla profesjonalisty.

Ł: Ja trenuję futbol 4 lata. Łącznie wydałem około 6000zł. Tutaj mam na myśli tylko nowy sprzęt. Jest możliwość zakupu sprzętu używanego i wtedy te koszty są dużo, dużo mniejsze. Też zaczynałem od używanego sprzętu – kask miał tylko zadrapania i to wszystko. W porównaniu do innych sportów 6000zł w 4 lata to nie jest wysoka cena. Kask można znaleźć za około 500-1000zł, a pada za około 300-800zł. 

TS: Jakie zalety ma futbol amerykański, których inne sporty nie mają?

Ł: Największą zaletą moim zdaniem jest to, że jest to sport zespołowy, gdzie każdy uczy siebie – jeden coś potrafi lepiej, drugi gorzej – rozmawiamy, tłumaczymy sobie nawzajem jak można coś zrobić lepiej. Uczymy się od każdego. Można też nabrać sporo pokory i szacunku do przeciwnika. Mimo, że ten sport jest kontaktowy to zawodnicy potrafią po meczu podać sobie rękę, powiedzieć „fajny mecz”, cieszyć się tym sportem nawet z przeciwnikiem.  

TS: Czy ten sport jest bezpieczny? Mamy ten cały sprzęt na sobie, mamy kask, mamy ochraniacze, mamy jakieś super buty, ochraniacze na kolana ale jednak zawodnicy biegną i uderzają się głowami, barkami, łapią się, rzucają na ziemię jeden drugiego. Czy to jest bezpieczne?

Ł: Uważam, że tak. Jeżeli jesteśmy odpowiednio przygotowani do tego sportu, to ten sport jest bezpieczny.Jeżeli ktoś przychodzi na trening z myślą „przychodzę zabijać ludzi” to wtedy może zostać usunięty z drużyny, bo nie na tym polega ten sport. Owszem, może on wyglądać na sport niebezpieczny z tego względu, tak jak powiedziałeś, że zderzamy się kaskami czy też obalamy się na ziemię. Ja przez 4 lata nie złapałem ani jednej kontuzji. Jedyne co miałem to delikatne zbicie palca czy kciuka. Uważamy na siebie, bo trenujemy taki, a nie inny sport. Gramy mecze, owszem dochodzi do kontaktu, jeżeli dojdzie do jakiejś kontuzji, to nie dochodzi do niej celowo. Zawsze staramy się podchodzić do przeciwnika z szacunkiem. 

TS: Zgaduję też, że macie techniki którymi się posługujecie. Czyli nie skaczecie na siebie po prostu – tak bez sensu – tylko to ma jakąś swoją składnie, że jest pewny ruch żeby powalić przeciwnika albo uderzacie w siebie w specyficzny sposób.

Ł: Tak, zgadza się. Są odpowiednie treningi na to żeby odpowiednio powalić przeciwnika, a nie zrobić mu krzywdy.

TS: Jak wygląda trening Futbolu Amerykańskiego? Jak to wygląda od początku do końca?

Ł: Zawsze trening traktuje poważnie. Przychodzę na trening bardzo zmobilizowany z muzyką na uszach. Wchodzę do szatni, przebieram się i wychodzę na boisko. Trener zawsze mówi przed treningiem co będziemy robić. Zaczynamy rozgrzewkę, 10-15 minut intensywnej rozgrzewki. Czyli bieganie, pompki, pajacyki, rozciąganie się, tak żeby po prostu odpowiednio rozgrzać każdą partię mięśni na naszym ciele, żeby po prostu nie złapać kontuzji na treningu. Po rozgrzewce, głównie wdrażamy się w dalszy ciąg treningu za pomocą drill’i – pojedynczych ćwiczeń na odpowiedniej pozycji. Po skończeniu tego, zaczynamy grać w kontakcie. Sprawdzamy taktyki i zagrywki czy to w ofensywie, czy w defensywie.

TS: Czy każdy wykonuje te same drill’e czy jednak są one rozdzielone?

Ł: Są rozdzielone, bo każda pozycja na boisku ma swoje ćwiczenia. Ja jestem wide receiver’em (skrzydłowym), czyli łapaczem – osobą która łapie piłkę albo blokuje obrońców. Więc mam inne treningi niż taka osoba w defensywie jak cornerback(obrońca skrzydłowych) czy safety(ostatni obrońca – zabezpieczający dalsze pole), bo oni muszą nauczyć się jak czytać grę. 

TS: No dobrze, to rozumiem, że te pozycje łapią lub biegają z tą piłką, bądź blokują. A co z tymi o których wspomniałeś – tymi dużymi ludźmi?

Ł: Jest podział na linie ofensywną, defensywną i linebacker’ów. Linia ofensywna ma za zadanie chronić rozgrywającego aby linia defensywna czy linebacker’zy nie dostali się właśnie do rozgrywającego. I każda pozycja ma swoje ćwiczenia oraz typ budowy człowieka. Później mamy tak zwanych scrimmage czyli grę udającą mecz i tak się kończy trening. Po treningu zbieramy się wszyscy w kółku, trener mówi jak ten trening wyglądał, nad czym musimy popracować jeszcze. Zbieramy się w środku, i żegnamy się okrzykiem.

TS: Czyli do momentu scrimmage’a nowa osoba mogłaby ćwiczyć razem z drużyną. Nawet nie znająca jeszcze zasad.

Ł: Jeżeli dochodzi do scrimmage’a nowa osoba idzie na bok z innym trenerem i po prostu uczy się podstaw.

TS: No to na koniec, jakie inne sporty byś polecił albo jakie rady dałbyś słuchaczom, którzy chcieliby zacząć ćwiczyć futbol amerykański?

Ł: Jeśli chodzi o polecenie innych sportów, to najbardziej polecam smocze łodzie, bo mam do nich sentyment przez to, że mam spore osiągnięcia w tym sporcie ale też mam bardzo dużo znajomych stamtąd. Jeśli chodzi o rady dla przyszłych futbolistów – zapraszamy na treningi do Białych Lwów w Nowym Porcie.

TS: Gdzie można cię znaleźć?

Ł: Na Facebooku czy na Instagramie, czy właśnie na treningach Białych Lwów w Nowym Porcie w każdą środę i piątek o godzinie 19:30.

TS: Dziękuje Łukasz za ten odcinek, fajnie że przybliżyłeś nam temat futbolu amerykańskiego. 

Ł: Dzięki.

Dodaj komentarz